Špacírovská kartička aneb mapu nebrat

Špacírovská kartička aneb mapu nebrat

Ano, již za necelý týden budete celí žhaví žmoulat žlutou špacírovskou kartičku a v duchu prohlížet vyprofilovaný reliéf Beskyd a Javorníků. Ne však všichni! Mnozí ji po registraci jen nepřítomně strčí do kapsy či batohu mezi řízky a tatranky. A přitom se jedná o jedinečnou navigační pomůcku, která vám může ušetřit kilometry bloudění, pomůže rozvrhnout síly či převáží misky vah v boji na život a na smrt při setkání s vodníkem Kappou.

 

Pojďme se ve zkratce podívat, co za informace se na špacírovské kartičce skrývá.

 

spacir_2016_pruvodka_predek

 

přední strana

Řada políček v záhlaví kartičky je určena k nadšenému odškrtávání a pozorování, jak se vám cesta krátí. Pro úplnost dodáváme: nebuďte smutní, pokud nedojdete ani na Filku. Nebudete první, kdo odškrtl pouze start na Vsetíně.

Šrafovaný pruh značí turistické značení. Pro sichr je doplněn legendou, protože červená je na žluté kartičce žlutá a žlutá je šedá apod. Pokud dochází na trase k souběhu více značek, na kartičce je vyznačena pouze ta, která sleduje v delším úseku trasu Špacíru.

Důležité body. Trasa jde řádově přes desítky rozcestníků a kdybychom je měli všechny na kartičku zanést, museli bychom ke každé kartičce přidávat lupu a nebo ji tisknout na toaletní papír. Uvedena jsou tedy zejména rozcestí, kde trasa mění barvu, významné vrcholy a sedla.

Výškopis je černý jak beskydské hvozdy o bezměsíčné noci, když se blíží půlnoc a baterka skomírá. Výškový rozsah 350–1071 m n. m. vcelku nic neznamená. Skutečnost, že se začíná a končí ve Vsetíně, napovídá, že se jde celou dobu v podstatě po rovině.

Tento certifikát budiž důkazem, že… Dvě okénka mají hned tři údaje, které ovšem musíte vyplnit sami: vaše jméno, počet zdolaných kilometrů a titul, který je vám propůjčen na následující rok. Jméno si prosím vyplňte ještě před startem, případné ostatky odpadlíků lze pak lépe identifikovat.

Špacír 2016. Ano, je rok 2016 a nejedná se o pochod Praha – Prčice.

Pohyby nebeských těles se prozatím omezují na východ a západ Slunce a Měsíce + jeho přibližnou fázi. Pokud se v budoucnu začnou ozývat hlasy volající po kompletním horoskopu, budou ignorovány.

Rekord 11:00. Máte dobré tempo a pocit z rychle ubíhající cesty? Pak je tento údaj určen vám, aby vás vyvedl z omylu.

100 km/24 h. Chcete uzavřít peloton valašských lezúňů a dojít za pět minut půlnoc? Spodní škála napoví, v kolik máte kde být.

www. A pro úplnost špacírovská webová stránka. I když si nejsme zcela jisti, zda někdo z účastníků někdy na trase pocítil takovou nudu, že začal brouzdat v kyberprostoru.

 

spacir_2016_pruvodka_zadek

 

zadní strana

Špacír 2016. Ano, je rok 2016 a nejedná se o pochod Praha – Prčice, kolikrát to máme opakovat?

Startovní číslo si vyplň hned při registraci. Pokud nedojdeš na základnu, tak se SMSkou nebo telefonicky na základnu odhlaš a identifikuj se tímto číslem.

Záchranné vozy. Na to přijdeš sám, ale pro úplnost dodáváme, že se nejedná o taxíky, ale možnosti odvozu při hodně velké krizi. Počítejte s tím, že potenciálních pasažérů je cca 100x víc než automobilů a že záchranný vůz nedojede na vrchol Vysoké.

Horská služba. Těm voláme, když se neodhlásíte. Tak se odhlašujte, a to každý sám za sebe, ať se neopakuje to: „Ale oni říkali, že mne taky odhlásí…“

 

Je něco, co vám na kartičce hodně chybí? Jízdní řády, prameny, hospody, autobusy, sniper koťátko? Víme, není to dokonalé, ale musíme dát GPSkám a smartfounům aspoň trochu náskok.

 

 

Štítky

3 komentářů..

 1. Šebík (org) napsal:

  Čoveče a nějaké překvápko bys nám v rukávu ponechat nemohl? Teď abychom improvizovali…

 2. Pavel Škabraha napsal:

  Špacír je snad jediná akce, kterou absolvuji vždy bez mapy a světe div se, vždycky se alespoň jednou ztratím. Protože valašská mlha dokáže udělat i ze známého terénu valašský trojúhelník, resp. elipsoid. Ale čím více kilometrů, tím větší prdel, že.

  Jina Vám přeji, aby se podařilo zajistit kropící vozidlo pod Filku jako posledně, mám totiž pocit, že si tam zkrápí stezku nějaký hasičsky nedoceněný úchyla 😀

  A aby byly úseky, s oběšenými gorilami za Lemešnou a pobíhajícími slony a medvědy mezi Tanečnicí a Ptáčnicí, pro všechny co možná nejkratší.

 3. oksaj napsal:

  Doplnil bych, že stačí vytisknout tento článek, založit do nepromokavé fólie a černobílou, či vlastně jakoukoliv mapu můžete zanechat doma. Výše popsaný a geniálně vymyšlený průvodce po trase špacírníkům zajistí vše, co potřebují. Jinak: hospody poznáte podle blížících vleků a na studánky s vodou se zeptejte u Mr Kappy.

  Kdo někdy šel pochod pořádaný KČT (tímto zdravíme pražskou sekci) podle průvodky téže celostátní turistické organizace = A4 s malým a hustě psaným textem, kde na jakou značku odbočit, kde ne, zhusta tyto malé zlaté stránky ocení.