Základní informace


Špacír je výzvou k pěšímu zdolání 100 km beskydské trasy za 24 hodin. Na Špacíru nemáš soupeře. Nejde o závod, ale o zkoušku vlastní vůle a vytrvalosti.

NA TÉTO STRÁNCE NAJDEŠ VŠECHNY POTŘEBNÉ ZÁKLADNÍ INFORMACE.

 

Účast

Pokud se chceš přidat ke Špacíru 2023, zapiš si do kalendáře datum 5.–7. 5. 2023.

Nejprve se elektronicky přihlas a co nejdříve uhraď účastnický poplatek 250 Kč. Potvrdíš tím, že bez reptání dodržíš všechna mimořádná opatření pořadatelů, která ti přijdou nejpozději tři dny před startem na tvůj e-mail.

 

Start Špacíru

Startovat budeš o půlnoci z pátku na sobotu 5. května (tedy v 23:59 koukej být na startu) za odbíjení zvonu, a to najednou se všemi ostatními špacírníky. Na start se však dostav mnohem dříve, protože:

• mezi 19:00 a 23:30 h se zaregistruješ v budově Alcedo, kde potvrdíš své kontaktní údaje, uhradíš případné nedoplatky startovného, odevzdáš poslední vůli a obdržíš průvodní kartičku,

• v případě zájmu si tamtéž zakoupíš špacírovské tričko, magnetku, placku nebo jiný šuvenýr připomínající ti nadosmrti tvůj nerozum,

• do budovy skautské základny sídlící přes ulici (budoucí cíl) si odložíš vše, co nebudeš na trase potřebovat (např. karimatku, spacák, oblečení, rtěnku apod.),

• zúčastníš se předšpacírovského brífinku (cca od 23:00), kde načerpáš užitečné informace, zahodíš nervozitu a zdřímneš si na rameni souseda.

 

Trasa Špacíru

Čeká tě klasická 100km trasa, na kterou vyrazíš proti směru hodinových ručiček – tedy nejprve na Filku.

Na trase nejsou žádné kontroly. Není k tomu důvod. Nebojuješ totiž ani tak s časem, jako spíš s vlastními výčitkami (viz dále). Přesto si trasu nezkracuj. Nebavilo by tě to.

Občerstvení si pořizuj v horských chatách na vlastní náklady, případně v orgy provozovaném Bufetu U partyzána v Makovském průsmyku.

Nechceš nás nutit používat plastové kelímky? Skvělé, vezmi si vlastní! Těch několik gramů navíc tě nezabije, ale posílí.

 

Absolvování trasy

Špacír není závod. Nepotkáš na něm žádné soupeře. Bojuješ pouze:

• s vlastní vůlí,

• s odolností,

• s únavou,

• s počasím,

• s vlky,

• s halucinacemi,

• s převýšením,

• s nečekanými neduhy,

• s chutí dát si pár facek.

 

Na trasu se vydáš na vlastní nebezpečí a budeš odpovídat za svou bezpečnost. Orgové neručí za žádnou hmotnou, fyzickou a už vůbec ne psychickou újmu, kterou si přivezeš domů. Dbej osobní bezpečnosti, slabší ochraňuj a rychlejším ustupuj.

Je-li ti méně než 18 let, musíš trasu absolvovat v doprovodu plnoleté osoby a po předchozím odevzdání tohoto vyplněného souhlasu.

Svůj postup na trase si zatrhávej na průvodní kartičce, kterou obdržíš na základně.

V případě nouze (tj. při zranění či na pokraji sil) se obrať telefonicky na orgy nebo kontaktuj horskou službu na čísle 1210.

Jestliže nedorazíš až do cíle, zašli orgům odhlašovací SMS nebo zprávu na FB, ve které uvedeš své startovní číslo a místo, kde jsi procházku ukončil/a.

 

Cíl Špacíru

Cíl najdeš ve Skautském domě na ulici Záviše Kalandry 1290. Nečekej od orgů stupně vítězů, diplomy ani medaile. Jen mix uznání, obětavého obletování a povzdechů typu „já jsem ti to říkal“.

Jestliže ujdeš celou trasu do 24 h, náleží ti na dobu jednoho roku titul Valašský lezúň. Neuspeješ-li, můžeš se honosit neméně významným titulem Šmatlavý plazúň. Viz statistiky.

Na základně si můžeš odpočinout, umýt si nohy v lavóru, dát si kyselici či jiné občerstvení, dokoupit šuvenýry a také se dospat na zemi v některé z kluboven. Základnu musíš opustit do nedělních 10 h.

Až dorazíš domů a vzpamatuješ se z toho všeho, tak nám napiš, jaké to bylo. Můžeš se pochlubit i příspěvky, fotkami, knihami či filmy, co na téma Špacír vytvoříš.

Budeme se těšit.

 

Orgové