Základní informace


Špacír je výzvou k pěšímu zdolání 100 km beskydské trasy za 24 hodin. Na Špacíru nemáš soupeře. Nejde o závod, ale o zkoušku vlastní vůle a vytrvalosti.

NA TÉTO STRÁNCE NAJDEŠ VŠECHNY POTŘEBNÉ ZÁKLADNÍ INFORMACE.

 

Základní informace | Špacír – 100 km / 24 h

 

Účast

Pokud se chceš přidat ke Špacíru 2022, mysli prosím na to, že během něj musíme dodržovat eventuální platná protiepidemická nařízení a vyhlášky.

Nejprve se elektronicky přihlas a co nejdříve uhraď účastnický poplatek 200 Kč. Potvrdíš tím, že bez reptání dodržíš všechna mimořádná opatření pořadatelů, která ti přijdou nejpozději tři dny před startem na tvůj e-mail.

Jestli máš možnost, před cestou se otestuj. Implantované čipy vytřeseš z nosu na Krkostěně. Bez testu jezdi jen v případě, že se cítíš zdravotně dobře (to tě sice během soboty přejde, ale nebude to souviset s covidem).

 

Start Špacíru

Snad se už nic nezmění na tom, že budeš startovat o půlnoci z pátku na sobotu 7. května (tedy v 23:59 koukej být na startu) za odbíjení zvonu, a to najednou se všemi ostatními špacírníky. Na start se však dostav mnohem dříve, protože:

• mezi 19:00 a 23:30 h se zaregistruješ v budově Alcedo, kde potvrdíš své kontaktní údaje, uhradíš případné nedoplatky startovného a obdržíš průvodní kartičku,

• v případě zájmu si tamtéž zakoupíš špacírovské tričko, magnetku, placku nebo jiný šuvenýr připomínající ti tvůj nerozum,

• do budovy skautské základny sídlící přes ulici (budoucí cíl) si odložíš vše, co nebudeš na trase potřebovat (např. karimatku, spacák, oblečení, rtěnku apod.),

• zúčastníš se předšpacírovského brífinku (cca od 23:00), kde načerpáš užitečné informace, zahodíš nervozitu a zdřímneš si na sousedovu rameni.

 

Trasa Špacíru

Po nutném experimentu z roku 2021 se vracíme ke klasické 100km trase, která letos doznala drobných změn. Nezkracuj si ji. Nebavilo by tě to.

Na trase nejsou žádné kontroly. Vystačíme si s příkladnou sebekontrolou. Občerstvení si pořizuj v horských chatách na vlastní náklady, případně v orgy provozovaném Bufetu U partyzána v Makovském průsmyku.

Nechceš nás nutit používat plastové kelímky? Skvělé, vezmi si vlastní! Těch několik gramů navíc tě nezabije, ale posílí.

 

Absolvování trasy

Špacír není závod. Nepotkáš na něm žádné soupeře. Bojuješ pouze:

• s vlastní vůlí,

• s odolností,

• s únavou,

• s počasím,

• s vlky,

• s halucinacemi,

• s převýšením,

• s nečekanými neduhy,

• s chutí dát si pár facek.

 

Na trasu se vydáš na vlastní nebezpečí a budeš odpovídat za svou bezpečnost. Orgové neručí za žádnou hmotnou, fyzickou a už vůbec ne psychickou újmu, kterou si přivezeš domů. Dbej osobní bezpečnosti, slabší ochraňuj a rychlejším ustupuj.

Je-li ti méně než 18 let, musíš trasu absolvovat v doprovodu plnoleté osoby a po předchozím odevzdání tohoto vyplněného souhlasu.

Svůj postup na trase si zatrhávej na průvodní kartičce, kterou obdržíš na základně.

V případě nouze (tj. při zranění či na pokraji sil) se obrať telefonicky na orgy nebo kontaktuj horskou službu na čísle 1210.

Jestliže nedorazíš až do cíle, zašli orgům odhlašovací SMS nebo zprávu na FB, ve které uvedeš své startovní číslo a místo, kde jsi procházku ukončil/a.

 

Cíl Špacíru

Cíl najdeš ve Skautském domě na ulici Záviše Kalandry 1290. Nečekej od orgů stupně vítězů, diplomy ani medaile. Jen mix uznání, obětavého obletování a povzdechů typu „já jsem ti to říkal“.

Jestliže ujdeš celou trasu do 24 h, náleží ti na dobu jednoho roku titul Valašský lezúň. Neuspeješ-li, můžeš se honosit neméně významným titulem Šmatlavý plazúň. Viz statistiky.

Na základně si můžeš odpočinout, umýt si nohy v lavóru, dát si kyselici či jiné občerstvení, dokoupit šuvenýry a také se dospat na zemi v některé z kluboven. Základnu musíš opustit do nedělních 10 h.

Až dorazíš domů a vzpamatuješ se z toho všeho, tak nám napiš, jaké to bylo. Můžeš se pochlubit i příspěvky, fotkami, knihami či filmy, co na téma Špacír vytvoříš.

Budeme se těšit.

 

Orgové