Základní informace

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Základní informace | DiscoŠpacír – 100 km / 24 h

Špacír je výzvou k pěšímu zdolání 100km beskydské trasy za 24 hodin. Na Špacíru nemáš soupeře. Nejde o závod, ale o zkoušku tvé vůle a vytrvalosti. Na této stránce najdeš všechny informace, které ti dodají odvahu nepodlehnout hloupému nápadu, ale zůstat raději v klidu doma.

Účast

Špacír 2024 je za námi. Pokud už přemýšlíš nad účastí na tom příštím, dej si pár facek. Kdyby to nepomohlo, vezmi si prášek a prohlédni si, co za martýrium tě čeká. 

Pokud ani to nezabere, zapiš si do kalendáře datum 2.–4. května 2025.

Přihlašování spustíme 1. dubna, takže se elektronicky přihlas a co nejdříve uhraď účastnický poplatek (výši upřesníme).

Čas do startu si můžeš krátit na našem Facebooku nebo Instagramu.

Prosba orgů

Aby Špacír zůstal, jaký je, potřebujeme nenavyšovat počet účastníků. Pokud tedy nejsi přihlášen/a oficiální cestou, nejezdi a nepřipojuj se (nenápadně) ke startu. Přidělal/a bys nám tím starosti. A hlavně by to nebylo fér. Díky.

Start Špacíru

Startovat budeš o půlnoci z pátku na sobotu (tedy nejpozději v 23:59 koukej být na startu) za odbíjení zvonu, a to najednou se všemi ostatními špacírníky. Na start se však dostav mnohem dříve, protože:

• mezi 19:00 a 23:00 h se zaregistruješ v budově Alcedo, kde potvrdíš své kontaktní údaje, uhradíš případné nedoplatky startovného, odevzdáš poslední vůli a obdržíš průvodní kartičku,

• v případě zájmu si tamtéž zakoupíš špacírovské tričko, šátek, magnetku, placku nebo jiný šuvenýr připomínající ti nadosmrti tvůj nerozum,

• do budovy skautské základny sídlící přes ulici (budoucí cíl) si odložíš vše, co nebudeš na trase potřebovat (např. karimatku, spacák, rtěnku, soudnost apod.),

• od 23:10 se zúčastníš předstartovního brífinku, kde vyslechneš pár rad, zahodíš nervozitu a zdřímneš si na rameni souseda.

Trasa Špacíru

V roce 2025 tě čeká obvyklá 101km trasa, a to po směru hodinových ručiček.

Na trase nehledej žádné kontroly, žádné tam nejsou. Přesto si trasu nezkracuj – nebavilo by tě to.

Občerstvení si pořizuj v horských chatách na vlastní náklady, případně v jediném orgy provozovaném Bufetu U partyzána v Makovském průsmyku.

Nechceš nás nutit používat plastové kelímky? Skvělé, vezmi si vlastní! Těch několik gramů navíc tě nezabije, ale posílí.

Absolvování trasy

Špacír není závod. Nepotkáš na něm žádné soupeře. Bojuješ pouze: 

• s vlastní vůlí,
• s odolností,
• s únavou,
• s počasím,
• s vlky,
• s halucinacemi,
• s převýšením,
• s nečekanými neduhy,
• s chutí dát si pár facek.

 

Na trasu se vydáš na vlastní nebezpečí a budeš odpovídat za svou bezpečnost. Orgové neručí za žádnou hmotnou, fyzickou a už vůbec ne psychickou újmu, kterou si přivezeš domů. Dbej osobní bezpečnosti, slabší ochraňuj a rychlejším ustupuj.

Je-li ti méně než 18 let, musíš trasu absolvovat v doprovodu plnoleté osoby a po předchozím odevzdání tohoto vyplněného souhlasu.

Svůj postup na trase si zatrhávej na průvodní kartičce, kterou obdržíš u registrace na základně.

V případě nouze (tj. při zranění či na pokraji sil) se obrať telefonicky na orgy nebo kontaktuj horskou službu na čísle 1210.

Jestliže nedorazíš až do cíle, zašli orgům odhlašovací SMS nebo zprávu na FB, ve které uvedeš své startovní číslo a místo, kde jsi procházku ukončil/a.

Pokud to ale bude jen trochu možné, zastav se za námi do cíle a oddej se tam do naší péče. Nakrmíme tě, napojíme i „kyselici to go“ ti domů nabalíme.   

Cíl Špacíru

Cílem je cesta. A ta končí nejpozději ve Skautském domě na ulici Záviše Kalandry 1290.

Nečekej od orgů stupně vítězů, diplomy ani medaile. Jen mix uznání, obětavého obletování a povzdechů typu „já jsem ti to říkal“.

Jestliže ujdeš celou trasu do 24 h, náleží ti na dobu jednoho roku titul Valašský lezúň. Neuspeješ-li, můžeš se honosit neméně významným titulem Šmatlavý plazúň. Viz statistiky.

Na základně si můžeš odpočinout, umýt si nohy v lavóru, dát si kyselici či jiné občerstvení, dokoupit šuvenýry a také se dospat na zemi v některé z kluboven. Základnu musíš opustit nejpozději do nedělních 10 h.

Až dorazíš domů a vzpamatuješ se z toho všeho, tak nám napiš, jaké to bylo. Můžeš se pochlubit i příspěvky, fotkami, knihami či filmy, co na téma Špacír vytvoříš.

Budeme se těšit.

 

Orgové