Sochu partyzána čekají velké změny

Sochu partyzána čekají velké změny

Partyzán v Makovském průsmyku

Obec Makov, která před pěti lety převzala od Vsetína do péče známou bronzovou sochu partyzána, se svého majetku plánuje zříci. Zastupitelé vyhověli nabídce občanského sdružení, které zajistí údržbu a modernizaci díla ze svých prostředků.

 

Bronzový památník padlých bojovníků za druhé světové války od akademického sochaře Josefa Malejovského již podruhé v krátké době změní vlastníka. Obci Makov, finančně vyčerpané každoročním pořádáním ping-pongového turnaje, se ani letos nepodařilo najít ve svém rozpočtu dostatek prostředků na údržbu památníku. „Uvedomili sme si, že ak toto dielo nechceme ohroziť, je rozumnejšie predať ho dakomu solventnejšemu,“ vysvětluje starosta obce Pavol Martík. 

Socha partyzána by tak již příští měsíc měla přejít do vlastnictví občanského sdružení Milujeme Filku (hlavně ve směru na Vsetín), které v regionu každoročně pořádá rekreačně-ezoterickou akci Špacír aneb 100 km za 24 h. Její pořadatelé mají se sochou velké plány.

„Tak výjimečné a zanedbané dílo si zasluhuje větší pozornost. Rozhodli jsme se proto do jeho obnovy investovat přebytečné finanční prostředky, se kterými si po 20 letech pořádání Špacíru nevíme rady,“ popisuje motivace sdružení Dominika Sommerová. 

S poukazem na početnou a oddanou pracovní sílu, kterou pořadatelé Špacíru každoročně disponují, ubezpečuje, že o památník bude dobře postaráno. „Počítáme s 250 páry ochotných rukou pevně svírajících drátěné kartáče, kterými sochu při každém ročníku vydrbeme. A náhodně vylosovaní šťastlivci nesoucí ze Vsetína štětce a plechovky s antikorozní emulzí pak zajistí zbytek.“

Ochranu před okusem vysokou zvěří, kterou památník tolik trpí, pak podle Sommerové zabezpečí instalace nízkého plotu a kamerový systém s funkcí nočního vidění a automatickou detekcí zvířecích tváří.

Velkorysý záměr Milujeme Filku (hlavně ve směru na Vsetín) naplňuje starosty Makova a Velkých Karlovic spokojeností. Fandí také plánovaným investicím z prostředků EU a NATO do dalšího rozvoje památníku. Slibují si od nich znechucení a odliv turistů, kteří narušují jinak klidný život obcí. 

Investiční expert sdružení Adam Jaško přibližuje své vize takto: „Rádi bychom více využili orientačně-turistický potenciál partyzána, který by se po reinstalaci na otočnou plošinu mohl otáčet podle směru pochodu špacírníků. Příroda bohužel tomuto záměru klade do cesty překážky, které nám nedovolí pustit se do realizace dříve než za několik let – až vyřešíme problém se silnými větry.“

S nečekaným odporem se setkal cíl přezbrojit partyzána podle moderních standardů NATO. Milujeme Filku (hlavě ve směru na Vsetín) obdrželo odmítavou diplomatickou reakci ruského velvyslanectví v Bratislavě, které nesouhlasí s předpokládaným nahrazením granátu vzor bucharov moderní nášlapnou minou značky Pusť si nohy na Špacír. K žádosti redakce o zdůvodnění se s nelibostí vyjádřil spolubydlící řidiče zástupce tajemníka náměstka kulturního atašé ruské ambasády v Ugandě Jevdokim Pavlovič Osipovič: Я съел выдру сегодня.

Pořadatelé Špacíru zvou veřejnost k oficiálnímu převzetí památníku, které proběhne v sobotu 4. 5. 2019 v 8 h slavnostním kladením věnečků k nohám příchozích (podrobnosti zde).

 

Štítky

1 komentář..

  1. Pavel Škabraha napsal:

    Tohle je nej!